Anne adaylarını epey zorlayan ve hamileliğin çeşitli dönemlerinde görülen bel ağrısı farklı nedenlere dayanır. Yanlış ayakkabı seçimleri ya da yanlış hareketler neden olabilir. Topuklu ayakkabıdan özellikle kaçınmalısınız. Bir yük kaldırırken mutlaka ağırlığı belinize değil ayaklarınıza verin. Sırtı dik tutarak, dizlerden eğilmelisiniz.

hamilelikte ağrılar

hamilelikte ağrılar

Hamilelikte Bel Ağrıları Nasıl Önlenir?

Kucağınızda olabildiğince ağır yük taşımayın. Bir şey taşıyacaksanız, iki kolunuzu kullanmalısınız. Tekerlekli bagaj çekicileri her zaman işinizi görecektir. Sırt kaslarınızın güçlenmesi için hafif tempolu yürümeler şart. Boyun kısmınızı fazla zorlamayın. Boyun kaslarınızı zorlarsanız o da aynı şekilde sırta vurur. Bol ve geniş kıyafetlerle her zaman ev de dolaşın.

bel ağrısı

bel ağrısı

Yatarken özellikle sol tarafınıza uzanmayı tercih edin. Bacak aranıza ise yastık koyun. Sırt ağrılarınıza iyi gelecek bir yöntem. Otururken mutlaka sırtınıza ya da belinize yastık koymayı ihmal etmeyin. Çok aşırı yumuşak zeminler de sırt ağrılarına neden olur. Bu nedenle yatağınızı çok iyi seçmelisiniz. Kaliteli bir uyku ile her zaman sağlık problemlerinin önüne geçersiniz.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*