girl-3421489_640

Günümüzde birçok kişinin ortak sorunu unutkanlıktır. Geçmişte altmış yaş ve üstü kişilerde görülen sürekli unutuyorum sözcükleri şimdilerde otuzlu ve hatta yirmili yaşlara kadar gerileme gösteriyor. Unutkanlığı bir olaya ya da hastalığa başlamak en başta önerilmez. Bu durumun yaşanmasında başka sebeplerde olabilir.

Depresyon

İnsanın yaşamında olan büyük değişimler ve keder depresyona neden olarak sonrasında da unutkanlığın görülmesini sağlar. Bu durumda unutkanlığa yönelmek yerine kişinin psikolojik açıdan alacağı desteğe yönelmesi daha doğru olacaktır.

B12 Eksikliği

B12 eksikliği yaşayan kişilerde unutkanlık sıklıkla görülür. B12 vitaminin yanı sıra kan değerlerinde de görülen düşüş unutkanlığın artmasına sebep olacaktır. Bu sebep ile hekim ile görüşerek testlerin yapılması buna çözüm olacaktır.

Fiziksel Rahatsızlıklar

Fiziksel rahatsızlıklar da unutkanlığa zemin hazırlar. Özellikle hipotirod bu durumun yaşanmasına neden olabilir. Aynı zamanda beyin tümörü, kanser ya da farklı hastalıklarda unutkanlığın yaşanmasına sebep olabilen etkenlerdir. Bunun tespitinde de öncelikle kişinin genel çevresi ve yaşamındaki değişimler tahlil edilir sonrasında ise genel kan veri sonuçlarına bakılır ve tedavi süreci başlar.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*