Güzellik kavramı yüz yıllardır insanoğlunun dikkatini çeken ve üzerinde tıbbi ve bilimsel çalışmalar yaptığı bir alan. Güzellik özellikle kadınların ilgisini çekiyor görünse de aslında tüm insanların güzellik kavramı üzerinde söyleyecek sözü olduğu kesin. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte güzellik alanında yapılan estetik ameliyatlar vücutta beğenilmeyen noktaların cerrahi müdahaleyle düzeltilmesini olanaklı hale getiriyor. Estetik denilince ise akla ilk olarak burun estetiği geliyor. Yüzün en dikkat çeken noktası olan burnun yüz ile orantısız olması, çok büyük olması, kemerli olması, yüz şekline uygun olmaması gibi nedenler estetik ameliyat olan ve olmayı düşünen insanların sayısını artırıyor. Estetik cerrahideki gelişmeler ve teknolojinin bu alanda sunmuş olduğu yeni imkanlar burun estetiğinde başarı oranını yüzde yüzlere çıkarıyor.

3d Mask

3d Mask

Burun estetiğinde son günlerde 3d maske yöntemi dikkat çekiyor. 1970’li yıllarla birlikte hayatımıza giren ve son yıllarda estetik alanında da kullanılmaya başlanan üç boyutlu baskı teknolojisi sayesinde burun estetiği öncesi ve sonrası görüntüler elde edilmeye başlandı. Böylece ameliyat olmak isteyen ancak çeşitli nedenlerle kararsız olanlara ameliyat sonrası nasıl bir görünüme sahip olacağı gösterilebiliyor.

 

Renkli 3d printer teknolojisini kullanarak vücudun ve yüzün maskesini çıkaran Op.Dr. Yakup Avşar bu yöntemi rinoplasti ve estetik ameliyatlarda kullanan ilk estetik cerrah oldu. Avşar,  Estetik ameliyatlarda (tamponsuz burun estetiği, endoskopik burun estetiği, robotik rinoplasti gibi) daha önce iki boyutlu photoshop ve üç boyutlu ekran similasyonu kullanılırken günümüzde bu teknoloji daha da geliştirilerek üç boyutlu yazıcı ile yüz veya vücudun üç boyutlu maskesi çıkarılıyor. İlk defa ünlü estetik cerrah Op.DR. Yakup Avşar tarafından yapılan ve ameliyat öncesi burnun üç boyutlu görünümünü gösteren bu maskeler sayesinde ameliyat sonrası burnun ve yüzün nasıl bir görüneme sahip olacağı görülebiliyor. 3d maske burun estetiği öncesi hazırlanarak öncesi ve sonrası ile hastanın beğenisine sunuluyor. 3d teknolojisi sayesinde estetik ameliyat öncesi hasta burnunda nasıl bir değişiklik istediğini cerrahına daha kolay anlatarak 3d mask print ile operasyon öncesi değişikliği somut bir şekilde görebiliyor. Hasta değişiklikleri somut bir şekilde gördüğü için maske üzerinde cerrahıyla birlikte yeni düzenlemeler yapma imkanına da sahip oluyor. Bilgisayar ortamında oluşturulan öncesi ve sonrası görüntüler üç boyutlu yazıcıya gönderilerek renkli ve gerçek boyutta yüz maskesi ortaya çıkarılıyor. Böylece hasta ameliyat sonrasında nasıl bir yüze sahip olacağını 3d maske ile somut bir şekilde görmüş oluyor.

3d Avsar Mask Rinoplasti

3d Avsar Mask Rinoplasti

Bu alanda ilk çalışmayı yapan dünyaca ünlü estetik cerrah Op.Dr. Yakup Avşar 3d teknolojisini estetik cerrahide kullanan ilk cerrah olma özelliğine sahip. Eski yöntemlere göre çok avantajlı bir uygulama olan üç boyutlu yazıcı ile yüz maskesini çıkarma ve bu maske ile kusursuz burun ameliyatı yapma başarısını gösteren Avşar, bu maskeler sayesinde yüzün ameliyat sonrası görünümünü renkli bir şekilde hastalarına sunuyor. Heykeltraş estetik cerrah, operasyon öncesi hastaların yüzünün bire bir aynısını üç boyutlu yazıcıdan çıkarıp, yapılması planlanan değişiklikleri bilgisayar ortamında oluşturduktan sonra üç boyutlu yazıcıdan çıkarıp hastanın aradaki farkı görmesini sağlıyor. Operasyon öncesi ilk olarak hastanın yüzünün fotoğrafı çekiliyor. Çekilen fotoğraf bilgisayarda taranıp üzerinde değişiklikler yapılıyor. Daha sonra 3d programına alınan fotoğrafın baskısı alınıyor ve bu baskıya uygun maskeler hazırlanarak hastanın ameliyat sonrası yüzünün şeklini görmesi sağlanıyor. Böylece hastanın ameliyat öncesi beklentileri hazırlanan maskeler sayesinde ameliyat öncesi karşılanmış oluyor ve hasta ameliyata belirsizlik içinde değil nasıl bir yüz şekline sahip olacağını bilmenin huzuru içinde giriyor.

3d Avsar Mask Rinoplasti

3d Avsar Mask Rinoplasti Yakup AVŞAR

Op. Dr. Yakup Avşar resmi iletişim bilgileri

 

yakupavsar.com
facebook.com/avsarestetik
instagram.com/avsarestetik

Yoruma Kapalı.