Bebek anomalileri anne adaylarını en çok korkutan ve üzen durumlardır. Bunlardan biri olan ve gebeliklerin ortalama olarak 1/1200 oranında görülen amniyotik bant sorunu nedir? Ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

Amniyotik Bant Sorunu Neden Olur?

Amniyotik bant, bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısı ile dolu olan amniyon zarının katlanması sonucu oluşuyor. Bu katlanma sonucunda ise ip ya da perde gibi organik bir yapı meydana geliyor. Bu bant kimi zaman bebek için farklı ve ciddi sorunlara sebep olabiliyor. Amniyotik band problemi olan gebeliklerde bebek herhangi bir ciddi sorunu olmadan dünyaya gelebiliyor.

Sebebi tam olarak açıklanabilen bir sorun, bu sendroma sebep olabilecek herhangi bir risk faktörü de mevcut değil. Genetik etkenlerin de söz konusu olduğu düşünülmüyor. Kullanılan bazı teratojen ilaçların, bu soruna neden olabileceğine dair hipotezler araştırılmaya devam ediyor.

Amniyotik Bant Sendromu’nun Sonuçları

Sendroma maruz kalan bazı bebeklerde, özellikle kol ve bacaklar amniyotik banda takıldığında kan dolaşımında çeşitli bozulmalar, el ve ayaklarda ödemler oluşabilir. Bazı uzuvlarda kısalma ya da şekil bozuklukları meydana gelebilir. Amniyotik band sendromu nadir olarak görülse de, bu sendroma sahip olan bebeklerden bazılarında bant, fetal dokuları sarar ve sıkılan alanın altına oksijen ve kan dolaşımı gitmemeye başlıyor ve hareket kabiliyetinde azalma meydana geliyor. Gebelik kaybedilebiliyor. Bunun dışında hafif şekilde görülen sendromlar arasında yarık dudak, eksik parmaklar, yapışık parmaklar, çarpık ayaklar gibi anomalilere rastlanabiliyor. Bandın nerede olduğuna ve hangi derecede sıkı olduğuna göre sonuçlar değişebiliyor.

Amniyotik Bant Sorunu Tedavisi Var mı?

Amniyotik bant sorunun tedavisi şu anki teknolojik imkânlarda bulunmuyor. Daha ileri vakalarda gebelik sonlandırılması uygun görülebiliyor ya da rahimdeki bebeğe cerrahi bir müdahale yapılabilme şansı bulunuyor. Ancak bebek anne karnında iken amniyotik bantların kesilmesi, tecrübe edilen bir yöntem olmasına rağmen pratik olarak uygulamaya giremiyor.

Yoruma Kapalı.