İç mekânlarda, dış mekânlarda ve nerede ise her yerde mevcut olan mantar sporları, yetişkinler için pek fazla sorun teşkil etmezler. Ancak yeni doğan bebekler için bu durum bazı sorunları da beraberinde getirir. Bebeklerin ağzının içine yerleşen bu sporlar, pamukçuk hastalığının oluşmasına neden olurlar. Bu durumda bebeklerde ağız içi bakımı önem kazanır.

bebek

bebek

Mantarlar, bebeklerin ağız içerisine yerleşirler ve damakta pamuk atılmış gibi bir görüntü oluşmasına neden olurlar. Bu görüntü genelde beyazlık olarak gözlemlenebilir. Bebekler annelerini emdiği zaman, dilinin üzerinde beyaz bir tabaka oluşur. Bu tabaka çoğu zaman mantar sporlarının oluşturduğu pamukçuk hastalığı ile karıştırılır.

Bebeklerde Ağız İçi Bakım Yolları

Pamukçuk hastalığı oluşsun ya da oluşmasın her gün, kaynatılmış ve ardından soğutulmuş suyla nemlendirilmiş ince bir tülbent yardımı ile ağız içi silinmelidir. Kullanılan suyun saf ve temiz olmasına ve tülbentin de hijyenik olmasına dikkat etmek gerekir.

bebeklere bakım

bebeklere bakım

Bebeklerin ağız içleri, karbonat ile günlük düzenli olarak silinmelidir. Bu sayede ağızda oluşan mantar sporlarının da yok edilmesi sağlanır.

Yoruma Kapalı.