Bir egzersiz, spor veya antrenman öncesi yemek için en iyi şeyler nelerdir? Cevap genellikle bir veya dört saat önce az yağlı, yüksek karbonhidratlı bir yemek ya da atıştırmalıktır. Fakat aktivitenizin türü, uzunluğu ve yoğunluğuna, önceki günlerde yediğinize, metabolizmanıza ve kişisel tercihinize bağlıdır.

Sadece 30 ya da 60 dakika bisiklete biniyorsanız, önceden ne yediğiniz önemli değildir. Ancak tenis oynamak üzereyseniz, üç saatlik bir bisiklet yolculuğuna çıkıyor ya da bir saatten daha uzun bir süre koşacaksanız daha önce ne yediğiniz, aktivite performansınızı ve kendinizi nasıl hissettiğinizi etkileyebilir.

pexels-photo-406152

Egzersiz Öncesi Yemek için Genel Kurallar

Egzersiz öncesi  sihirli bir yemek yok, ancak bir saatten fazla süren yoğun egzersizler için bazı genel kurallar mevcut. Aktiviteden önce yemek yemenin en iyisi; etkinliğe kısa süre kala ve yenilenin bir atıştırmalık olmasıdır. Karbonhidratlarda, yağda düşük ve protein bakımından orta derecede (kraker, meyve, makarna veya az yağlı yoğurt gibi) ve sizin için sağlıklı olan yiyecekleri seçin.

Egzersizde amaç, kan şekerini ve karbonhidrat depolarını vücutta tutmaktır, ancak midede sindirilmemiş yiyecekler bulundurmanız, hazımsızlık, gaz veya diğer rahatsızlıklara neden olabilir.

Yoruma Kapalı.