Hem çalışmak hem de bebek sahibi olmak günümüzde kadınların yaşadığı en büyük sorunlardan. Ülkemizde doğum izninin 16 hafta yani dört ay oluşu pek bir şeye yetmiyor. Dünyaca tanınan sağlık kuruluşlarının öğütlediği “ilk altı ay sadece anne sütü” önerisine böylece büyük bir çelme takılmış oluyor. Yani anne süt dolu göğüsleriyle işe gitmek zorunda kalıyor. Bu durumda kadının karşısına iki seçenek çıkıyor. Ya bu göğüslere aldırmayacak ve ağrı verse bile boş vererek evdeki çocuğu mamaya alıştıracak ya da sütünü sağıp depolayarak akşam eve götürecek ve ertesi günkü beslenmeyi bununla yapacak.

İki Zorlu Seçenek

Çalışan ve Emziren Kadınlar

Çalışan ve Emziren Kadınlar

Süt sağmak hiç eğlenceli bir iş değil. Bu deneyime bir de uygunsuz ortamlar eklenince pek çok kadın için sütünü sağıp çocuğa götürmek bir seçenek olmaktan çıkıyor. Şimdilik kimse doğum iznini altı aya çıkarmayı da düşünmüyor ama çok daha kolay bir çözüm olan süt sağma odaları kurarak anne olan çalışanlara hijyenik ve rahat bir ortam sunmak mümkün.Araştırmalara göre iş yerlerinde süt sağma odası bulunan işletme sayısı neredeyse hiçbir şey.

Aslında bütün dünya ülkelerince kabul edilen sosyal devlet anlayışına göre devlet çalışanlarına her zaman daha iyi ortamlar sunmalıdır. Ama temelde kadınları çalışabilen iş gücünden uzakta tutmaya çalışan bir yönetim ve düzen anlayışı için emziren annelere süt odası kurma gibi bir ayrıntı tavşanın suyunun suyu olarak görülüyor.

Yoruma Kapalı.