Son dönemlerde oldukça ismini duyuran besin grubu chia tohumu; protein, yağ ve lif içerdiği için zayıflama üzerinde oldukça etki gösteriyor. Azteklerin en önemli besin kaynağı olan tohumun 1 porsiyonu 28 grama tekabül ediyor. İçerisinde 137 kcal, 11 gr lif, 5 gram omega ve 4 gram protein yer alıyor. Üstelik günlük olarak vücudun ihtiyaç duyduğu %18 kalsiyum, %30 magnezyum ve %27 manganez oranını karşılıyor.

Lif İçeriği Sağlık Açısından da Oldukça Faydalı!

tape-403593_640Chia tohumu karbonhidrat içeriği olarak tamamen liflerden oluşuyor. İçeriğinin lif içeriği, sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardım ederken midede doygunluk hissi de uyandırıyor. Böylelikle tokluk hissi uyandırarak kilo vermenize yardımcı oluyor. Üstelik çölyak ve gluten intoleransı olan bireyler de rahatlıkla tüketebiliyor.

Kompleks karbonhidrat içeriğinden dolayı kan şekerinizi düzenliyor. Böylelikle kan şekerindeki ani iniş ve çıkışlar önlenmiş oluyor. Osteoporozu önlemeye yardımcı olmakla birlikte kemik ve diş sağlığı üzerinde de etkisini gösteriyor. Ancak yüksek posa içeriğinden dolayı bebeklere verilmesi önerilmiyor. O nedenle 2 yaş altı bebeklerinize vermemeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

Yoruma Kapalı.