Çocuğunuz gün içinde kaç saat televizyon izliyor? Sabah uyandığı andan itibaren sürekli televizyonunuz açık mı? Eğer öyleyse durup düşünmeniz gerekiyor. Çünkü bir çocuğun hiç bir şey yapmaksızın bu şekilde saatlerce televizyon izlemesi gelişimi açısından doğru değildir.

tv-izleme

Televizyon İzlemek Yerine, Oyun Oynamasını Sağlayın

Televizyonda yüzlerce çocuk kanalı var ve bir o kadar da çizgi film yayınlanıyor. Her birinin konusu ve yaş aralığı diğerinden farklıdır. Erkek çocuklarının ilgisini çekecek farklı çizgi filmlerinin yanı sıra, kız çocukları için de seçenekler mevcut. Ama her şey de olduğu gibi bunun da fazlası zararlı. Ebeveyn olarak bunun dengesini kurmak sizin görevinizdir. Sonuçta çocuğu kendi haline bırakırsanız o saatlerce çizgi film izlemekten sıkılmaz.

Ancak uzmanların bu konudaki uyarısını yok sayamayız. Çünkü çocukların kendilerini başka uğraşlarla da meşgul etmeleri gerekiyor. Mesela yaşlarına uygun olan oyuncaklarla oynamak, kendi kendilerine vakit geçirmeyi bilmek, yaşıtları ile paylaşımlarda bulunmak onların gelişimini güçlendirir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da anne- babalara çok iş düşüyor.

Yoruma Kapalı.