İki ya da daha fazla bebek aynı anda bir anne adayı rahminde büyüyorsa, çoklu tip gebelik olarak bilinirler. Bazen birbirlerine benzerler, bazen aynıdırlar ve bazen tipik kardeşlerden daha fazla birbirine benzemezler. İşte, çoklu gebelik hakkında merak edilen 3 soru ve cevabı:

pregnant-woman-1910313_640

  1. Eşanlı çoklu tip gebelik nasıl oluşur?

Tüm bebekler aynı gen kümesiyle başlar. Bir yumurta ve bir sperm ile döllenmiş yumurta ikiye bölünürse, aynı tip bebek, yani ikizler olur. Eğer o yumurtadan bir tanesi tekrar ayrılırsa, aynı tip üçüzünüz olur.

  1. Bazı çoklu tip bebekler neden farklı?

Bazen, birden fazla yumurta bir ay içinde bir kadının yumurtalığında olabilir. Her biri farklı spermler tarafından döllenirse, kardeş çoğullar olur. Aynı tip bebeklerden farklı olarak, kardeşlerin genleri, aynı ebeveyni olan diğer kardeşler kadar farklıdır.

  1. Çoklu bebekler nasıl doğar?

C Kesit olarak da adlandırılan sezaryen, karında bir kesi yoluyla doğum yapmanın bir yoludur. Bir kadının ikizleri ve çoğu üçlü ve daha yüksek sayıdaki bebekler bu şekilde doğarlar.

  1. Tüp bebek tedavileri çoklu doğuma neden olur mu?

Bir kadın hamile kalamadığında doktoru yumurtalıklarının daha fazla yumurta bırakması için tedavi uygular. Bu hamile kalma şansını artırabilir ve tek doğumda birden fazla bebek sahibi olma şansını arttırır.

Yoruma Kapalı.