Diyet ve sağlıklı beslenmeyle ilgili ekranlarda, web sitelerde, sosyal medyada veya ünlülerin yaptığı diyetlerden yola çıkılarak her gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor.  Bütün bu bilgi karmaşası da kilo vermek isteyenlerin diyetle ilgi bazı şeyleri yanlış bilmesine ve sağlıksız kilo vermelerine sebep olabiliyor. Peki, diyetle ilgili doğru bilgiler neler içeriyor, neler yanlış biliniyor?

diyet

diyet

En Sık Yapılan Hatalar

Öncelikle en çok bilinen ‘’Ekmek kilo aldırır’’ düşüncesi yanlıştır. Çünkü ekmek, insanların karbonhidratı en iyi alabileceği besin maddesidir. Yalnızca aşırı tüketilmemesi ve beyaz ekmek yerine çavdar, buğday ve tam tahıllı olanlarının tüketilmesi yeterlidir.

diyet

diyet

Bir öğün atlamak ve aç kalmak düşüncesiyle yola çıkarak kilo vermeye çalışan kişiler, bu konuda başarılı olsalar bile kısa bir süre sonra sağlıklarının bozulduğunu görürler. Bu tamamen yanlış bir bakış açısıdır. Dengeli beslenmek ve ara öğünleri atlamamak diyet yapmanın olmazsa olmazlarıdır.

diyet

diyet

Meyve, kilo aldırmaz bu yüzden sürekli meyve yiyerek kilo verebilirim düşüncesi de oldukça yanlıştır. Evet, çiğ sebzeler kilo aldırmaz fakat bu, meyveler için geçerli değildir. Meyvelerin içerisinde bolca şeker bulunur ve aşırı tüketim sonucunda oldukça kilo aldırabilir.

Yoruma Kapalı.