Evlerimiz çok fazla zaman geçirdiğimiz en önemli yaşam alanlarımız içerisinde ilk sırada yer alıyor. Hayatımızı sürdürdüğümüz bu mekanların temiz ve hijyenik olması çok önemlidir. Hijyenik ve doğru temizlik için belli başlı kurallar vardır. Peki, ev temizlerken dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?

Ev temizlerken en başta dikkat edilmesi gereken kural, temizlik ürünlerinin ve kullanılacak bezlerin doğru seçilmesi, kullanılacak yere göre farklı olarak belirlenmesidir. Mutfak için kullanılan bez, salon için kullanılmamalıdır.

Temizliğin bir diğer koşulu ise evin iyi havalandırılmasıdır. Evin düzenli olarak havalandırılması zararlı bakteri ve mikropları uzaklaştırarak içeriye temiz hava dolmasını sağlar.

Doğru Ürünlerin Seçimi

Ev temizlerken kullanılacak temizlik malzemelerinin sağlığa zararlı bileşenler içermemesine dikkat edilmelidir. Günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen ve sağlık açısından zararsız olduğu kanıtlanan bitkisel ürünleri kullanabilirsiniz. İmkân yoksa ve çok daha doğal ürünler kullanmak istiyorsanız sirke ve karbonatı evinizin her bölümünde gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Ev temizliğinde parkelere ve mobilyalara uygun temizlik malzemeleri kullanılmalı ve ahşap parkeler mutlaka ahşap temizleyicisi ile silinmelidir. Mobilyalar malzeme türüne göre uygun temizlik malzemesi ile temizlendiğinde ömürler daha uzun olur.

Sıralama Önemli Temizlik yaparken önce etraftaki dağınıklığı toplamak ve yukarıdan aşağıya doğru bir sıralama benimsemek gereklidir. İlk önce yerleri süpürüp ardından üst kısımlardaki objelerin tozunu aldığınızda bu tozlar süpürdüğünüz yerlere dökülebilir. Dolayısıyla önce toz alıp ardından yerleri süpürmek daha dikkatli bir temizlik için gereklidir.

Yoruma Kapalı.