Evinizin aydınlatmasında yapacağınız basit hatalar, gözleriniz ile ilgili pek çok sorun yaşamanıza neden olabilir. Pek çok kişi konuyu çok fazla önemsemiyor olsa da aslında doğru aydınlatma hem gözleriniz hem de psikolojik açıdan kendinizi iyi hissetmeniz bakımından önemli. Yaşam alanlarınızda eviniz ve gözleriniz için doğru aydınlatma yapmanın püf noktalarını sizlere aktarıyoruz. Hangi odanın ya da hangi alanın nasıl aydınlatılması gerektiğine dair ipuçları burada…

Yemek Masası Evin En Aktif Bölümü

Genellikle yemek masalarının olduğu bölümün aydınlatmasına dikkat edilmez. Oysa bu alan evlerde en aktif alanlardır. Yemek yendikten sonra da kitap okumak, hobileri gerçekleştirmek ya da ödev yapmak için bu masa kullanılır. Dolayısıyla ışık kalitesi yüksek bir aydınlatma seçilmeli. Masanın 60 cm üzerinde asılı olmasına dikkat edin. Eğer uzun bir yemek masasına sahipseniz bir değil iki sarkıt lamba kullanmanızda fayda var.

Salon Aydınlatmasında Işık Önemli

Salonun oturma bölümü gününüzün büyük bölümünü geçirdiğiniz yer. Ancak bu alanda genellikle ince işler, yani yüksek ışık gerektiren faaliyetler yapılmaz. Gözleri yormayacak kadar loş fakat parlaklık yapmayacak kadar da dengeli bir ışık kullanmalısınız. Salondaki lambaderi oturma alanının tam karşısına değil, oturduğunuzda arkanızda kalacak şekilde ayarlamalısınız.

Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Mutfakta aydınlatma mutfak tezgahına tam ışık verecek şekilde ayarlanmalıdır. Ancak çok keskin kontrastların gözü fazlasıyla yorduğu da unutulmamalı. Genellikle mutfakların bir bölümü aydınlatılırken, pek kullanılmayan alanlar karanlıkta bırakılır. Oysa kontrast geçişi düşünülerek tüm alanların ideal oranda aydınlatılması gerekir. Tezgah üzerine spot lamba yerleştirerek tezgahın çok daha aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz. Yatak odaları için de çok loş aydınlatmalar tercih edilmemeli. Çünkü bu alan aynı zamanda giyindiğiniz ve kıyafet seçtiğiniz alanlardır. Kıyafetlerin rengini dahi farklı görmenizi sağlayacak kadar loş bir aydınlatma kullanmayın.

Yoruma Kapalı.