Instagram platformunu yoğun bir şekilde kullanıyorsanız ve kendinize ait fotoğraf paylaşımları yapıyorsanız, bazı durumlarda istenmeyen kullanıcı yorumları ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Uygunsuz yorumlar; bazı zamanlarda hakaret ve küfür de olabiliyor. Hal böyle olunca kullanıcılar için bu yorumları tek tek kontrol etmek, tespit edebilmek ve silebilmek büyük bir işkence haline gelebiliyor.

Instagram’a yapılan kullanıcı tavsiyeleri ve geri dönüşler ise Instagram’ın bu konuda yeni bir özellik getirmesine yol açmış durumda. Instagram artık kullanıcıların istedikleri yorumları filtreleyebilme ve engelleyebilme sistemini hayata geçiriyor.

Instagram profilinizde bir fotoğraf paylaştığınız zaman kötü yorumlar alıyorsanız ve bu yorumları görmemek için tek tek silmek size zor geliyor ise artık yeni özellikler sayesinde bu işlemleri yapmanıza gerek kalmıyor. Yeni getirilen yorum engelleyebilme sistemi sayesinde anahtar kelimeler belirleyerek yorum yapan kişilerin kurdukları cümleler içerisinde belirlediğiniz anahtar kelimelerden en az 1 tanesi olduğu durumunda o yorum otomatik olarak engelleniyor. Böylelikle o kişinin yazdığı yorum sizin profilinize hiçbir şekilde gelmiyor. Instagram’da uygunsuz yorumlar nasıl engellenir ve bu özellik nasıl aktif edilir diye merak ediyorsanız aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler Nasıl Girilir?

Instagram için gelen bu yeni özelliği kullanabilmek için ilk önce Play Store’a girerek Instagram uygulamasını en güncel sürümüne yükseltmeniz gerekiyor. Aynı şekilde iOS kullanıcılarının da App Store’u ziyaret etmesi gerekiyor. Son sürüm Instagram’a sahip olduğunuz zaman Ayarlar > Yorumlar kısmına gelmeniz ve geçiş yaparak açılan pencereden “Uygunsuz yorumları gizle” seçeneğini aktif etmeniz yeterli oluyor.

Bu özelliği aktif ettikten sonra en alt kısımda yer alan “Özel Anahtar Sözcükler” kısmına görmek istemediğiniz kelimeleri tek tek girebilirsiniz. Bu kelimeleri yazdıktan sonra içerisinde herhangi bir şekilde bu kelimelerden en az tanesinin geçtiği yorumlar otomatik olarak sistem tarafından engellenecektir. Kelime filtreleme özelliği sayesinde yorumları tek tek kontrol etmekten ve silmekten kurtulabilirsiniz.

Yoruma Kapalı.