Sürekli kullandığınız makyaj malzemelerinin aslında milyonlarca bakteri barındırdığını biliyor musunuz? Özellikle düzenli olarak temizlenmeyen malzemeler çeşitli cilt sorunları yaşamanıza neden olabilir. Hatta belki de yüzünüzde çıkan sivilcelerin ya da cilt lekelenmelerinin nedeni kullandığınız ve temizliğini ihmal ettiğiniz makyaj malzemeleri de olabilir. Peki, makyaj malzemelerini nasıl temizleyebilirsiniz?

makeup-brush-1761648_640

Bebek Şampuanı Kullanın!

Öncelikle allık fırçası, far fırçası gibi malzemeleri yıkayarak temizlemeniz gerektiğini belirtelim. Bunun için de bebek şampuanı kullanabilirsiniz. Suya tutarak iyice ıslattığınız malzemeleri şampuan ile köpürtün. Gerekirse üzerindeki tüm makyaj malzemesi kalıntılarından arınana kadar bu işlemi tekrarlayın. Sonrasında ise çok iyi şekilde durulamanız gerekiyor. Ancak fırçaların formunu bozmamaya dikkat edin.

Duruladıktan sonra elinizle fırçayı düzgün bir form almasını sağlayacak şekilde düzeltin ve kurumaya bırakın. Makyaj süngerinizi de aynı şekilde bebek şampuanı ile birlikte yıkayarak temizleyebilirsiniz. Eğer aplikatör kullanıyorsanız olabildiğince haftada bir yenilemeye çalışın. Aplikatörlerin fiyatları uygun ve yıkanarak temizlenmeye pek uygun olmayan malzemelerdir. Bu yüzden haftada bir defa eskisini atarak yeni bir aplikatör kullanmanızda fayda var.

Yoruma Kapalı.