Bilindiği gibi günümüzde pek çok çift çocuk sahibi olmak istese de bu hayalini gerçeğe dönüştüremiyor. Bunun pek çok nedeni mevcut. Çiftlerde çocuk sahibi olmayı engelleyen erkeklerde yaşanan sperm ile ilgili problemler de olabiliyor. En sık görüleni azospermi (erkekte spermin hiç olmaması) ve retrograd ejekülasyon (spermlerin geriye doğru boşalması) oluyor.

Her geçen yıl ilerleyen tıp sayesinde bu tür durumlarda da çocuk sahibi olmak mümkün olabiliyor. Örneğin; uygulanan ICSI metodu ile erkeklerde sperm olmasa dahi çocuk sahibi olabilmeleri mümkün. Baba adayına uygulanan mikroskobik bir müdahale ile testislerinden alınan dokudan sperm elde edilebiliyor. İşte bu yöntem mikro tese nedir sorusunun da yanıtıdır.

Mikro Tese ile Sperm Elde Etme Başarısı

Eğer baba adayında bir tıkanıklık söz konusu değilse ve sadece sperm üretimi ile ilgili bir problem mevcutsa uygulanan mikro tese yöntemi ile sperm bulmadaki başarı oranı % 38 ila % 68 arasında oluyor.

Kimlere Mikro Tese Yöntemi Uygulanabilir?

  • Hormon yapısında bozukluk teşhisi konanlar
  • Genetik faktörler nedeniyle sorun yaşayanlar
  • Sperm kanallarında tıkanıklık olanlar
  • Sperm kanalı olmayanlar
  • Uzun süre radyasyonun etkisine maruz kalanlar
  • İlaç kullanımı nedeniyle bazı yan etkiler yaşayanlar
  • Sperm oluşumunu önleyen bir enfeksiyon geçirenler

Mikro Tese Yöntemi Nasıl Uygulanır? Bu yöntemde hasta bir ağrı hissetmez. Anestezi atında yapılan bir uygulamadır. Hastanın her iki testisinin dört farklı bölgesinden mikroskop kullanılarak doku örneği alınır. Doku örnekleri laboratuvar ortamda incelemeye alınır. Canlı sperm hücreleri laboratuvarda tespit edilir ve doku örneklerinden ayrıştırılır. Sperm hücreleri mikroenjeksiyon yöntemine hazırlanır ve tüp bebek uygulamasında kullanılır. Kullanılmayan sperm hücreleri ise dondurulabilir. Hastadan doku örneği alınması işlemi yaklaşık olarak 2 saat sürer. Sonrasında hasta günlük yaşantısına devam edebilir.

Etiketler:

Yoruma Kapalı.