Özellikle tatil günlerinde, banyo sonrasında ve güzel bir müzik eşliğinde tırnaklara sürülecek bir oje, ne kadar keyifli olsa da ojenin kıyafetlere ya da mobilyalara dökülmesi bütün günün stres içinde geçmesine sebep olabilir. Çünkü oje lekesi, bilindiği gibi zor çıkan bir lekedir. Fakat bazı yöntemlerle oje lekesinden kurtulmak sanıldığı kadar zor değildir.

Oje Lekesi Temizliğiyle İlgili Püf Noktalar

Öncelikle oje sürmeden önce gerekli önlemlerin alınması ve oje sürülen bölgenin çevresine her ihtimale karşı bir örtü serilmesi gerekir. Eğer önlemlerden sonra bile oje bir yere sıçradıysa o zaman tırnak cilası temizleyicisiyle lekenin çıkması sağlanabilir. Bunun için asetonsuz olan cila temizleyicisi, pamuk ya da bir parça kumaşa dökülüp lekeli bölgeye uygulanabilir. Burada önemli olan, temizleyicinin önceden bir bez parçasında denenmesidir. Çünkü bu tarz malzemeler, kumaşın rengini açma riski de bulundurur.

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Bazen oje temizleyici işe yaramayabilir ve bu durumda devreye oksijenli su girer. Oje lekesi olan kıyafet ya da döşemeler, bir pamuk ya da bez parçası dökülen oksijenli su yardımıyla da dökülebilir.

Oje lekesi çıkarırken, lekeyi çok yaymamaya dikkat edilmelidir. Bunun için temizleme çubuğu ya da bezini, leke üzerinde olabildiğince küçük ve nazik hareketlerle dolaştırmak gerekir.

Yoruma Kapalı.