Vücudumuzdaki hücrelerin en az yarısı mikrop, hatta biraz daha fazladır. Bu büyük bir sayı ve erken hayata gelince, yenidoğanın bağışıklığına özellikle önem verilir. Doğum süresince annelerimizden en erken dozlarımızdan birini alırız. Sonuç olarak, sezaryen doğan çocuklar, kritik, erken maruz kalma olayını göz ardı ederek vajinal doğan bebeklerin aldığı mikropların sadece bir kısmını atlarlar. Doğumda maruz kaldığınız mikrobiyata bu erken saatler ve günler hakkında fazla şey yapamazsınız. Fakat endişelenmeyin, araştırmacılar üzerinde çalışıyorlar.

woman-356141_640Sezaryen Doğum Bağışıklık Eksikliği Nasıl Giderilecek?

Sezaryen vasıtasıyla doğan bebekler, hayatta kalma süreleri boyunca bağışıklık sistemini şekillendirmeye yardımcı olabilecek, annelerinden hayati bir mikrobik dozu alamazlar. Bağışıklık sisteminiz tüm yaşamınız boyunca etkilenebilir. Bununla birlikte, bebeği annenin doğum kanalı akışkanlarına maruz bırakmak bebeği, insan sağlığını etkileyebilecek bu önemli mikroplara sokabilir.

University of California, San Diego ve İcahn Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından yapılan yeni ve ortak çalışma, sezaryen bebeklerin bu yararlı mikroplara suni olarak sunumunun mümkün olabileceğini gösteriyor. Nature Medicine’de yayınlanan çalışmaya göre, sezaryen doğum yapan annelerin bebeklerine bu mikropları doğumdan bir saat önce annenin doğum kanalına yerleştirilerek verebilmeleri (ve çocuklarında obezite, astım ve bağışıklık bozukluklarını önlemeye yardımcı olabilmesi) mümkündür.

Yoruma Kapalı.