Tırnaklar pek ok farklı sebebe bağlı olarak soyulabilir. Bu konuda genellikle doktorunuza başvurmanız en etkili çözüm olacaktır. Ancak tırnak soyulmasına ne iyi gelir ve evde kendi yöntemlerim ile ne gibi çözümler üretebilirim diye merak ediyorsanız bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Tırnak soyulmalarınızın sebebinin bir diyet olduğu düşünüyorsanız yeterince kalsiyum almadığınızı unutmamalısınız. Kalsiyum eksikliğini engelleyebilmek için düzenli olarak peynir, yoğurt ve süt tüketebilirsiniz. Ayrıca A, B ve D vitaminleri sayesinde de kalsiyum takviyesi yapabilirsiniz.

Sıvı Tüketimi

Az sıvı tükettiğinizden dolayı tırnaklarınız soyuluyor ise domates gibi sebzeleri bol bol tüketebilirsiniz. Ayrıca tırnaklarınıza günde 1 defa nemlendirici uygularsanız bu yöntem sayesinde de sıvı kayıplarına bağlı soyulmaları önleyebilirsiniz.

Estetik görünüm elde edebilmek için yapılan işlemler tırnaklarınıza zarar verebilir. Takma tırnak kullanmak, tırnakları aşırı törpülemek ve kalitesiz ojeler sürmek tırnaklarınızda soyulmaya yol açabilir. Bu yüzden tırnaklarınızı iki üç günde bir dinlendirerek ürün kullanımından kaçınmalısınız.

Temizlik Ürünleri

Dezenfektan ve temizlik malzemelerinden dolayı bir sorun yaşıyorsanız deterjan, sabun ve diğer ürünleri kullanırken dikkatli olmanızda yarar var. Bu tür ürünleri temizlik yapacağınız zaman elinize bir eldiven takarak kullanmayı deneyebilirsiniz.

Stres ve Uykusuzluk

Stres ve uykusuzluk, tırnak soyulmasının diğer önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Eğer bu tür sorunlar yaşıyorsanız stresli ortamlardan uzak durmayı deneyebilirsiniz. Maddi ve manevi sıkıntılarınıza daha profesyonel ve pozitif çözümler üreterek stresi azaltmayı deneyebilirsiniz. Her gün aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde uyanmak da size iyi gelecektir. Bu tür ufak tefek noktalara dikkat ederek sebeplere uygun çözüm yöntemlerini uygulayarak kendi çözümlerinizi üretebilirsiniz. Tırnak soyulmalarınız bu yöntemler ile geçmiyor ise uzman bir doktora giderek muayene olmanız gerekebilir.

Yoruma Kapalı.