Kadının vücudunda bulunan hormonlar erkeğinkine göre oldukça karmaşık bir yapı izler. Kadın bedeninde bulunan hormonlar hipifiz bezinin liderliğinde uyumludur. Ancak bu karmaşık sistemin herhangi bir noktası arızalanırsa kadının yaşamı birçok yönden olumsuz etkilenir.

hormon

hormon

Vücutta bulunan ve birbiri ile sürekli etkileşim halinde olan hormonlar dış görünüşten tutunda psikolojiye kadar birçok yönden kişiyi etkiliyor. Bir bakıma haberleşme sistemi olarak da düşünülen hormonlar beyinle çevresel organlar ve diğer bezler arasında iletişim kurarak metabolizmanın düzgün çalışmasına yardım ediyor.Kafanın tam ortasında yer alan hipofiz bezi orkestra şefine benzer işlev görerek diğer hormonların düzenlenmesinde görev alıyor.

hormon

hormon

Bunun dışında adet düzensizliklerinin ve insülin direnci gibi birçok düzenin sağlanmasında yine hormonların etkisi vardır. Bunun dışında hormonların yapı taşını proteinler oluşturduğu için protein alımlarında da büyük role sahip olan hormonlar devreye giriyor. Menopoz ve yumurtlama dönemlerinin sağlıklı işlemesi temelde hormonların sağlıklı olmasına bağlıdır. Fizyolojik açıdan tutunda psikolojik ve çevresel alanlara kadar birçok yönde hormonların etkisi vardır.

Yoruma Kapalı.