Yapılan birçok araştırmaya göre günün büyük bir bölümünde yakın temasta bulunulan cep telefonları, insan sağlığı için uzun dönemde risk oluşturur. Bu riskler, hamileler içinse çok daha fazladır. Dolayısıyla hamilelik döneminde cep telefonu kullanımının sık olmaması gerektiği konusunda uzmanlar sık sık uyarıda bulunur.

hamilelik

hamilelik

Çünkü, cep telefonunun yaydığı zararlı radyo dalgaları, bebeğin hem anne karnındaki hem de doğduktan sonraki gelişimine zarar verir; hatta ileride çocuk zihinsel problemlere bile sebep olabilir.

Çocukların Gelişim Süreci Olumsuz Etkilenir

Çocukların özellkle öğrenme dönemlerinde sergilediği dengesiz davranışlar ve hiperaktivite durumu, genelde başka sebeplere bağlansa da aslında annenin hamilelik sürecinde sık olarak cep telefonu kullanması da bu durumun sebepleri arasında yer alır.

telefon kullanımı

telefon kullanımı

Yalnızca annenin hamilelik döneminde değil çocuğun yakınlarında da cep telefonu gibi elektronik eşyaların bulundurulması ve  özellikle 7 yaşından küşük çocukların elinde bu tarz cihazların olması da onların gelişimine olumsuz etki eden sebepler arasında yer alır. Bu durumun sebebi de genelde ailelerin çocuklarıyla vakit geçirmek yerine; onları telefon veya bilgiasayar tarzı ürünlerle oyalamaya çalışmalarından kaynaklanır.

Yoruma Kapalı.